Svečano obilježavanje 80. obljetnice Vrbsko-ruščičkih žrtava 1935.-2015.

Čast nam je pozvati Vas na svečano obilježavanje 80. obljetnice Vrbsko-ruščičkih žrtava 1935. – 2015.

PROGRAM:

PETAK – 20. veljače 2015. godine

10,00 sati
Polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod zajedničke grobnice Vrbsko-ruščičkih žrtava na gradskom groblju u Slavonskom Brodu.
10,45 sati
Sveta misa zadušnica u crkvi Rođenja BDM u Ruščici.
11,45 sati
Pozdravna riječ općinskih načelnika općine Klakar i općine Gornja Vrba, kao i visokih uzvanika u dvorani mjesnog doma u Ruščici.
12,00 sati
Svečani domjenak u dvorani mjesnog doma u Ruščici.

Vrbske žrtve je događaj u Brodu (danas Slavonskom Brodu) koji se dogodio 20. veljače 1935. kada su hrvatski seljaci iz Gornje Vrbe i Ruščice protestirajući protiv velikosrpskog terora dočekani ispred Gradskog groblja od srpske žandarmerije, te tamo prebijeni i mučki ubijeni.

Buna seljaka brodskog Posavlja

Ogorčenost seljaka bila je reakcija na osam ubijenih seljaka u Sibinju 19. veljače 1935. (Sibinjske žrtve) iz obližnjih okolnih sela i Donjih Andrijevaca u događajima poznatijim u povijesti kao Buna seljaka brodskog Posavlja.

Dana 20. veljače 1935. na Gradskom groblju u Brodu ubijeno je šest seljaka iz Ruščice i Gornje Vrbe koji su, kao i sibinjski seljaci, prosvjedovali protiv velikosrpskog terora.

Na slavonskobrodskom Gradskom groblju ubijeni su:

1. Mirko Milec (iz Ruščice)
  2. Ivan Martić (iz Ruščice)
  3. Stipo Mirković (iz Ruščice)
  4. Tomo Vargić (iz Gornje Vrbe)
  5. Ivan Borevković (iz Gornje Vrbe)
  6. Franjo Borevković (iz Gornje Vrbe)

Izvor: Wikipedija