Obilježavanje Vrbsko – Ruščičkih žrtava

0
502

Danas smo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća obilježili 86. godišnjicu ubojstva
šestorice seljaka iz Ruščice i Gornje Vrbe koji su svoje živote položili za ideju hrvatske države.
Tragični su događaji pokazali da nema slobode bez žrtve, a ovi su ljudi bili spremni za ideju
slobodne hrvatske žrtvovati ono najsvetije – svoje živote. Najmanje što mi danas možemo je učiniti sve da njihova žrtva ne bude uzaludna.
Nakon što su jugoslavenski žandari u Sibinju ubili osmoricu seljaka, hrvatski se narod
počeo okupljati kako bi od jugoslavenskih vlasti zatražio puštanje uhićenih i kaznu za počinitelje spomenutog zločina. Dok se većina seljaka iz okolice Broda prije polaska u grad okupila u Podvinju, grupa seljaka iz Gornje Vrbe i Ruščice krenula je organizirano prema gradu. Na istočnom ulazu u grad dočekali su ih jugoslavenski žandari otvorivši na njih vatru i ubivši šestoricu seljaka. Među ubijenama bila su i trojica naših sumještana – Stipo Mirković, Ivan Martić i Mirko Milec. Njihovi su životi ugrađeni i u temelje moderne hrvatske države.