OBILJEŽENA 30. GODIŠNJICA OSNIVANJA SPECIJALNE JEDINICE POLICIJE POLICIJSKE UPRAVE BRODSKO-POSAVSKE “ŠIMINI ANĐELI PAKLA”

Specijalna jedinica policije “Šimini anđeli pakla”  PU Brodsko-posavske, danas obilježava 30. godišnjicu osnivanja. U znak sjećanja na poginule pripadnike Specijalne jedinice policije, položeni su vijenci kod spomen obilježja u bazi Interventne jedinice policije, Podvinje te u Gornjoj Bebrini kod spomen obilježja ratnom zapovjedniku SJP Šimi Đamiću.

U Gornjoj Bebrini  kod spomen obilježja ratnog zapovjednika Šime Đamića paljenjem lampiona i polaganjem  vijenaca svim smrtno stradalim pripadnicima SJP PU Brodsko-posavske počast su odali predstavnici Udruge Specijalne policije iz Domovinskoga rata “Šimini anđeli pakla” na čelu s predsjednikom Udruge g. Andrijom Živkovićem, izaslanstvo Brodsko-posavske županije na čelu sa zamjenikom župana g. Markom Šimićem, načelnik općine Klakar g. Tomislav Pendić sa predsjednikom općinskog vijeća Ivicom Lucić, općinskim vijećnicima Darko Novoselović i Josip Mirković sa pripadnicima DVDa Donja Bebrina kao i obitelj poginulog ratnog zapovjednika.

Specijalna jedinica policije PU Brodsko-posavske “Šimini anđeli pakla” osnovana je 15. ožujka 1991. godine, pod prvotnim nazivom Posebna jedinica policije. Sačinjavali su je djelatnici Policijske postaje Slavonski Brod (tri aktivna voda), Policijske postaje Nova Gradiška ( jedan vod), i Policijske postaje Požega ( jedan vod), koji se dana 1. srpnja 1993. godine izdvojio iz Specijalne jedinice policije Slavonski Brod. Najveća ratna iskušenja, traume, pogibije i ranjavanja, “Šimini anđeli pakla”, proživjeli su zajedno sa svojim zapovjednikom, hrabrim i legendarnim Šimom Đamićem. Sudjelovali su u Domovinskom ratu diljem Lijepe Naše, te u prvim borbenim djelovanjima oslobađajući Vukovar. Svoj doprinos dali su i aktivno sudjelujući i u Vojno redarstvenim akcijama “Bljesak” i “Oluja” te u konačnom oslobođenju Domovine.

Tijekom ratnih djelovanja 8 pripadnika Specijalne jedinice policije Policijske uprave Brodsko- posavske, položilo je svoje živote na oltar Domovine, dok je ranjeno 86 pripadnika, a njih 18 je nesretno, smrtno stradalo i umrlo.