Pokladno jahanje – Ruščica

0
886
Pokladno jahanje u Ruščici održano 02. ožujka 2014. godine. Sudjelovalo je oko 90 jahača i prisustvovalo oko 600 posjetitelja

Mještani Ruščice oživjeli su stari slavonski običaj pokladnog jahanja koji potječe iz vremena kada su graničari na Savi čuvali Slavoniju od Turaka.

Oko 90 konjanika obučenih u tradicionalnu šokačku nošnju u pokladnoj povorci prošlo je kroz selo zaustavljajući se u dvorištima mještana koji su ih dočekali s tradicionalnim slavonskim delicijama. Veseli običaj pratila je slavonska pjesma i tamburica.

Domaćni su bili ‘NK Posavac’, Ivica Mirković, Josip Rašić i Josip Olić.

Jahače su, između ostalih, doćekali i župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić, zamjenik župana Davor Vlaović, zamjenica gradonačelnika grada Slavonskog Broda Tea Tomas-Teskera, gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić, načelnik općine Klakar Josip Stanić a sve prisutne je blagoslovio vl. Antun Farkaš.

  • Ruščica
  • pokladno jahanje
  • maškare