Pročistač otpadnih voda počeo s probnim radom

0
497
Pročistač otpadnih voda vrijedan 11,6 milijuna eura počeo s probnim radom. Dio je projekta vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje na području grada Slavonskog Broda i okolice.

Novo postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda, vrijedan 11,6 milijuna eura, u Slavonskom Brodu započelo je sa radom. Pročistač je izgrađen u sklopu projekta vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje na području grada, a ukupan iznos kompletnog projekta blizu je 30 milijuna eura. Sufinanciran je sredstvima EU u sklopu IPA operativnog programa zaštite okoliša, ali i državnog proračuna RH i dijelom sredstvima Grada Slavonskog Broda. Do početka rada pročistača oborinske i sve otpadne vode bez ikakvog prethodnog pročišćavanja izravno su se nepročišćene ulijevale u rijeku Savu. Upravo s toga novi pročistač predstavlja veliki ekološki napredak ne samo u poboljšanju kvalitete života stanovnika, nego i čistoći rijeke Save. “Naime uz mehaničko on nudi i biološko pročišćavanj. Znači uređaj će obrađivati i mulj koji se taloži u bazenima, te omogućiti njegovu preradu i korištenje bioplina. Praktički mi ćemo na ovaj način zaštiti naš okoliš pogotovo rijeku Savu posebice dio nizvodno od Slavonskog Broda”, pojasnio je gradonačelnik Mirko Duspara. Probni rad pročistača trajat će osam mjeseci, u kojem roku se moraju postići projektirane parametre koji su uvjetovani Pravilnikom o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda. U istom roku trebaju se za samostalno upravljanje uređajem obučiti i radnici. Inače kapacitet uređaj projektiran je za osamdeset tisuća stanovnika s procesom tri vrlo zahtjevna stupnja pročišćavanja. “Uz Grad Slavonski Brod na taj će prčistač biti naslonjene i općine Gornja Vrba, Klakar, Bukovlje i Podcrkavlje”, kazao je gradonačelnik Mirko Duspara.

/soundset.hr/

  • IPA
  • EU fondovi
  • Slavonski Brod
  • Brodskoposavska županija