U Ruščici i srca i sunca

Trinaesto pokladno jahanje

0
747

“Gdje ima srca ima i sunca” kazao je župnik Antun Farkaš prije no što je blagoslovio sudionike 13. pokladnog jahanja u Ruščici sunčane i tople prve nedjelje ovogodišnjega ožujka. Okupljene je uime domaćina, Konjogojske udruge “Lipicanac” pozdravio predsjednik udruge Tomislav Lucić, ali i zamjenik gradonačelnika Slavonskog Broda Hrvoje Andrić, a prigodni su program na otvorenju manifestacije priredili “Đeverovi” KUD-a “Kolo” iz Donje Bebrine i njihovi gosti iz Dubrovačko-neretvanske županije KUD “Žutopas”, KUD “Berislavić” iz Novog Grada, i MPS KUD-a “Matija Antun Relković” iz Davora. Pravila 13. pokladnog jahanja u Ruščici sudionicima i gostima objasnio je Marko Kudrić, a zatim su se uputili predviđenom rutom, pozdravljeni i brojnim okićenim prozorima i kapijama, kako to samo Slavonci znaju.

Ove je godine Ruščicom na plemenitim bijelcima, vrancima, sivcima, alatima… jahalo 68 jahača, koji su stigli iz cijele Slavonije, Srijema i Baranje, a posebno Brodsko-posavske županije, svi odreda uređeni i dotjerani, veseli, nasmijani, raspjevani i ponosni na ovaj dio tradicije koju s posebnom ljubavlju čuvaju. Po običaju, članovi KU “Lipicanac” bili su dobri domaćini svima, jahačima i njihovoj pratnji, ali i sve brojnim gledateljima, pa su na tri postaje svi odreda bili počašćeni i jelom i pićem. Ove godine priređene su tri postaje – kod obitelji Marijanović, kod obitelji Lucić i kod obitelji Jagetić, s tim da su domaćini na postajama bili i drugi susjedi i rođaci, koji su pomogli da se sve pripremi i posluži. Na postajama ničega nije nedostajalo, a bilo je i svirke pa se i pjevalo i igralo. Uvečer, kad su konji bili spremljeni na zasluženi odmor sudionici su se okupili na večeri kojom ih je u znak zahvalnosti za sudjelovanje pogostila Konjogojska udruga “Lipicanac”, a uz priznanja za sudjelovanje dodijeljeni su i pehari za najljepše, najmlađe, najstarije, najveselije, najraspjevanije sudionike. – Iako po pokladnom jahanju nismo najstariji, dali smo si puno truda i mnogi kažu da smo najbolje organizirani – s ponosom ističe predsjednik Lucić. Zahvaljujući manifestaciji i u Ruščici je sve više konjogojaca, posebno mladih, a razvija je i konjički sport. Sve to dio je ukupne turističke i tradicijske ponude Općine Klakar koja stoga i podupire manifestaciju.